Vēlies pateikt deputātiem ko Tu domā?

Mēs katru nedēļu publicējam aktuālos jautājumus, par ko Saeimas deputāti gatavojas balsot šajā nedēļā.
Reizi nedēļā ienāc ParVaiPret.lv un nobalso, lai deputāti redz, ko sabiedrība domā!

Reaģējot uz publiskiem izteikumiem par divpusējas komunikācijas trūkumu saistībā ar Covid-19 un valdības lēmumiem, Organizācijas ManaBalss iniciējusi atsevišķu sadaļu, lai iesaistītu sabiedrību paust savu nostāju attiecīgajos ar Covid-19 saistītos jautājumos.

Šajā sadaļā ir jautājumi saistībā ar Covid-19 pandēmiju - ierobežojumiem, ekonomiskajiem un sabiedriskajiem jautājumiem un iespējām.

Saturs top ar profesionālu žurnālistu palīdzību.

Vai Covid-19 izplatības laikā būtu jāslēdz Latvijas robežas?

Pandēmijas laikā Latvija ierobežoja un pārtrauca noteiktos starptautiskos pasažieru pārvadājumus. Arī šogad, ņemot vērā aizvien pieaugošos Covid-19 infekcijas izplatības riskus, valdība lēma, ka no 2021. gada 11. februāra līdz 25. februārim Latvijā varēs ieceļot tikai būtisku un neatliekamu iemeslu dēļ (https://www.mk.gov.lv/lv/jaunums/no-11-lidz-25-februarim-latvija-vares-iecelot-tikai-butisku-un-neatliekamu-iemeslu-del). Tāpat no 25. janvāra, ieceļojot Latvijā, jāuzrāda Covid-19 testa rezultāts, savukārt Covid-19 pārslimojušajiem jāuzrāda ārsta izziņa.

Vai būtu jānosaka konkrēts termiņš, kad var stāties spēkā valdības lēmumi par jaunajiem ierobežojumiem?

Valdība par ierobežojumiem, to izmaiņām visbiežāk lemj otrdienās un ceturtdienās, vienojoties arī par konkrētiem termiņiem, kad jaunievedumi stāsies spēkā. Dažkārt vadība tiek kritizēta par to, ka par izmaiņām nav bijis informācijas laikus. Piemēram, sākotnēji jaunāko klašu skolēniem pagarināja ziemas brīvlaiku, un viņi 25.janvārī atsāka mācības attālināti. Tad 2.februārī valdība konceptuāli vienojās, ka 1.-2.klases skolēni drīzumā atsāks klātienes mācības (https://www.delfi.lv/news/national/politics/no-8-februara-1-2-klases-atsaks-klatiene-citiem-pieejamas-individualas-konsultacijas.d?id=52898141), taču jau pēc dažām dienām šī iecere tika mainīta (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/12-klasu-skoleni-vel-neatsaks-macibas-klatiene.a391570/). Lai izvairītos no šādām situācijām, būtu jānosaka konkrēts termiņš, cik dienas pirms ierobežojumu izmaiņām, būtu jāzina par plānotām izmaiņām?

Vai jāparedz atbildība par aicinājumiem neievērot Covid-19 ierobežojumus?

Covid-19 krīze raisīja arī plašākas diskusijas par tā dēvēto “infodēmiju” un cīņu ar dezinformāciju. Savukārt pērn decembrī Latvijā raisījās plašākas diskusijas par to, vai būtu jāparedz kriminālatbildība par aicinājumiem neievērot Covid-19 ierobežojumus (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/deputats-varetu-paredzet-kriminalatbildibu-par-aicinajumu-neieverot-covid-19-ierobezojumus.a383650/), bet šāds priekšlikums plašu atbalstu neguva.

Vai Covid-19 izplatības laikā jāierobežo tirdzniecība un skaistumkopšanas pakalpojumi?

Pasliktinoties situācijai ar Covid-19 izplatību, no 21. decembra tika aizliegta visa veida skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšana. Janvāra beigās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzdevis Veselības ministrijai sadarbībā ar skaistumkopšanas nozari izstrādāt kritērijus epidemioloģiski drošai darbībai ilgtermiņā. Taču pašlaik ierobežojumi skaistumkopšanā vēl nav mīkstināti. Ierobežojumi arī skāruši tirdzniecības jomu, bet no 8.februāra nolemts paplašināt preču pieejamību klātienē, vienlaikus nosakot papildu drošības prasības tirdzniecības vietām un pastiprinot to kontroli (https://www.mk.gov.lv/lv/jaunums/valdiba-konceptuali-atbalsta-drosas-tirdzniecibas-piedavajumu-no-8februara-paplasinas-precu-pieejamibu-klatiene). Sabiedriskās ēdināšanas vietas ēdienus un dzērienus izsniedz tikai līdzi ņemšanai.

Vai būtu jānosaka stingrāki sodi par ierobežojumu neievērošanu?

Drošības pasākumu ievērošana tiek pārbaudīta, bet pārkāpumu gadījumos tiek piemēroti sodi. Taču mediķi norāda, ka joprojām ierobežojumu ievērošana “klibo”, kas arī ietekmē vīrusa izplatību (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/infektologs-dumpis-covid-19-ierobezojumi-jasaglaba-vel-svarigak—tos-ieverot.a391665/). Vai lielāki sodi veicinātu ierobežojumu ievērošanu?

ParVaiPret.lv līdzfinansē ESF projekts “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai“, projekta Nr. 9.1.1.3/15/I/001

Ieguldījums tavā nākotnē